Lakóház panorámával
A budafoki városközpont melletti dombokra felfutó lépcsők egyike melletti, pazar kilátással rendelkező hegyoldalba terveztük ezt a luxus igényeket kielégítő családi házat. A dunai panoráma irányába szaunával és jacuzzival rendelkező fedett teraszok nyílnak meg a lakótérből az emeleten és a földszinten egyaránt. A parkolás zárt és nyitott módon a felső tetőn megoldott. Az épület anyaghasználata a hegyoldal mészkő talajának fehérségét, durva és sima textúráját szimbolizálják.
A budafoki városközpont melletti dombokra felfutó lépcsők egyike melletti, pazar kilátással rendelkező hegyoldalba terveztük ezt a luxus igényeket kielégítő családi házat. A dunai panoráma irányába szaunával és jacuzzival rendelkező fedett teraszok nyílnak meg a lakótérből az emeleten és a földszinten egyaránt. A parkolás zárt és nyitott módon a felső tetőn megoldott. Az épület anyaghasználata a hegyoldal mészkő talajának fehérségét, durva és sima textúráját szimbolizálják.
Budafok városközpontja feletti, dunai panorámával rendelkező hegyoldalba terveztük ezt a négylakásos társasházat, ahol a felső két szint a tulajdonos életterét és irodáját, a földszint a bérlők kis lakásait foglalja magába. Az épület a felső szinteken a kilátások felé részben- vagy teljesen fedett teraszokkal megnyitott, miközben a földszinti lakások kertkapcsolatos kialakításúak. Az autóparkolás az emeleti lapostetőn a felső utcából történő megközelítéssel megoldott, de a terület gyalogosan is megközelíthető a hegyre vezető lépcső irányából.
A Balaton melletti patinás üdülővárosban, sűrűn beépített környezetbe terveztük ezt a jól tájolt, a szomszédos épületekkel intim külső tereket alkotó, egymástól finom részletekben különböző épületkettőst. A karakterében vegyes, de jellemzően nyeregtetős, oromfalas környezetre minimalista formanyelvvel és a helyben jellemző fehér falakkal, vörös tetőkkel reagáltunk. Az épületeket az oromfalak változatos pasztell árnyalatai teszik egyedivé.
A tervezett kétszintes lakóépület, alápincézetlen, magastetős, a déli oldalon végighúzódó széles előtetőkkel. Az utca jellemzően szabadon- és oldalhatáron álló beépítésű így a területre lehetőséget adó jobb oldalra történő oldalhatáron álló beépítéssel jól illeszkedünk az utcaképhez is. A tetőn a szomszédos épületek által használt 45, illetve 30 fokos nyeregtetőkhöz igazodó értéket alkalmaztunk, ami annak lecsupaszított változatában a maiságot, az egyszerű formákban való gondolkodás a minimalizmust fejezi ki. Az anyaghasználat is ennek megfelelően visszafogott, a szürke-fehér színek, az egyszerű tömegformálás nem teszi kirívóvá az épületet a környezetéből, amiről a felhasznált anyagok is gondoskodnak (vakolt felületek, betoncserép).
Egy meglévő, egyszerű hétvégi ház vízszintes és függőleges bővítéséből jött létre ez az emeleti fedett teraszokkal rendelkező, egyszerű formákból megfogalmazott lakóház egy patak partján. Az épület egy hosszú, szűk telken áll, ezért az utcától távoli és a hátsókert felőli vízárok felé forduló homlokzataira helyeztük az építészeti hangsúlyt. Az oldalkert felé forduló terasz mellett található az épület bejárata, aminek kényelméről előtető fondoskodik.
A Balatonfenyvesen, meglehetősen intenzív beépítésben elhelyezkedő nyaralóépület fő attrakciója a letisztult vonalai mellett a fedett terasz felé néző, gombnyomásra sötétedő faltól-falig érő üvegfal, ami mögött a kis alapterületű épület nappali terei találhatóak. A garázskapu által uralt bejárati oldalt a szürke különböző árnyalataira színezett szálcement burkolat teszi egyedivé.
Óbuda egyik keleti irányba néző hegyoldalába terveztük ezt a két, közel azonos kialakítású, többszintes lakással rendelkező épületet. Alkalmazkodva a környezet hasonló beépítéséhez és a ferdén csatlakozó utcához az egyes lakóegységeket egymáshoz képest lépcsősen eltolva fogalmaztuk meg úgy, hogy az egymást zavaró életterek (szobák, konyha, terasz, erkély, étkező) elcsúsztatva, illetve ellentétes oldalakra kerüljenek és a kertet is ketté lehessen osztani. A pinceszinten 2-2 autó tárolására alkalmas garázst, tárolókat és vegyes funkciójú tereket helyeztünk el. A tetőt extenzív zöldtetőként és pihenőteraszként hasznosítjuk.
Az építőanyagok tekintetében a hagyományos, szilikátbázisú építőanyagokat használtuk, kerámia téglát, vasbeton födémet és lépcsőt, lapostetőt, a falakon homlokzati hőszigetelő rendszert, vékonyvakolatot.
A Dózsa György tér sarkán található földszintes épület évtizedek óta gazdaboltként, előtte élelmiszerboltként funkcionált. Az új tulajdonos a főépületből irodát, a melléképületből tárolókat kíván kialakítani. Az alaprajzi felosztás nélküli közös légtér és az udvar felőli megközelítés igénye a bejáratot kedvezően pozicionálja az épület tengelyébe, ahol az alsó szint vizes blokkja is helyet kapott. A tengelyben elhelyezett recepció felett alakítottuk ki a két szintet vizuálisan összekötő födémáttörést, ami így belmagasságával növeli az amúgy nem túl tágas belső teret. A recepció mellett a hossztengely vonalában csigalépcső vezet a tetőtérbe, ez képez elválasztást az irodatér és az étkező között. A mellette húzódó teakonyha takart helyzetéből adódóan nem nyújt zavaró látványt az irodatérben.
A tetőtérben helyezkedik el a tulajdonos irodája és egy tárgyaló. A teret az alsó szintre átlátást biztosító áttörés osztja két részre, a jobb oldalán, szükség esetén, még két munkahely is létesíthető. A födémáttörés sávjában az udvar felé konzolosan kinyújtott erkély csatlakozik az épülethez, ami előtetőként funkcionál a bejárat felett. Az irodatérhez a Dózsa György tér felé loggia kapcsolódik, ami kilátást enged a térre, ugyanakkor fedett helyzetéből és függőleges lamellás kialakításából adódóan kellően árnyékolja a belsőt és akadályozza a belátást.
A hegygerincen álló régi, jó állapotban lévő de kis alapterületű nyeregtetős házat bővítettük felfelé és oldalirányban. Miután az épület magas lábazattal rendelkezik a nappali funkciókat tartalmazó vízszintes bővítést a kerttel egy magasságban, attól fél szinttel lejjebb helyeztük el. Így a nappali, étkező, amerikai konyha másfél szintnyi belmagasságú, ugyanakkor a régi épületben helyet kapó szülői háló és dolgozószoba megfelelő méretű lehetett. Az emeletre kerülő gyerekszobákhoz és kondiszobához a ragyogó kilátás irányába tetőteraszok tartoznak, ahol még egy jacuzzit is el tudtunk helyezni. A lapostetős épület egyszerű, dobozszerű formái és természetközeli színei miatt jól belesimul a területen kialakult egyszerű formákkal és anyagokkal megfogalmazott környezetbe. Az összképet a főépülettel azonos színekkel és anyagokkal rendelkező kukatároló és a pergolafedésű gépkocsibeálló teszi teljessé.
A hátsókert felé kis mértékben elnyújtott alaprajz kialakítása során ügyeltünk szomszédoktól való intimitásra is, a terasz előtetője, annak kialakítása mind a szomszédok felől történő belátást hivatott megakadályozni.
A tervezett épület anyaghasználata visszafogott, minimalista stílusa (természetes anyagok és színek, egyszerű tömegformálás) az épületet jól illeszti a környezetébe, amiről az itt általánosan jellemző anyaghasználat is gondoskodik (vakolt és kőfelületek, fa nyílászárók).
A tervezett épület részben földszintes, részben alápincézett szinteltolással, így a pince valójában alagsornak, a földszint félemeletnek felel meg, ezért léptékével és hosszanti elhelyezkedésével beleillik az utca ezen szakaszán kialakult beépítésbe. A félemelet segít, hogy a szűk telkek miatt közel elhelyezkedő szomszéd miatt a benapozás kedvező maradjon az oldalkert felé. Az északnyugati oldalhatárhoz szerkesztett beépítés, ami kedvező benapozottságot eredményez a DK-i és DNY-i oldalon, szintén belesimul a környezetbe. A szomszédos épületek által használt 45 fokos nyeregtetőt alkalmaztunk az épületen annak lecsupaszított változatában, ami a maiságot, az egyszerű formákban való gondolkodást, a minimalizmust fejezi ki. Az anyaghasználat is ennek megfelelően visszafogott, a szürke-fehér színek, az egyszerű tömegformálás nem teszi kirívóvá az épületet a környezetéből, amiről az anyaghasználat is gondoskodik (vakolt felületek, betoncserép).
A Megbízó által a helyszínre kért, extenzív zöldtetős családi ház programja a tervezés alatt nőtt nagyobbra azzal, hogy a Magyarországon jellemző 45 fokos magastető kínálta lehetőséget nem csak a nyitott fedélszerkezet nappaliból történő látványához, hanem a hasonlóan magasabb belmagasságú étkező terébe benyúló galéria kialakításához is kihasználtuk. Ezzel egyúttal a földszintre szánt funkciók egy része is felkerülhetett a tetőtérbe, ami így kényelmesebb földszinti alaprajzi kialakítást eredményezett. A pinceszintre kerülő helyiségek kialakítása a meredek esésű terepen a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően történt, ezzel a zsákutca végén álló épület gépkocsi tárolója részben a terepszint alá került, ezzel a megközelítése sem igényel lefelé lejtő rámpát, a csapadékvíztől való védelmet. A földszinti nyeregtetős épület magassága így megfelelő panorámát biztosít a környező hegyekre és a telepítéssel a déli irányban húzódó erdő árnyékoló hatása is csökkenthető volt. Az épület klimatikus viszonyait a gépészeti berendezéseken túl az épületszerkezetek kialakítása és a tájolás is biztosítja, ami a nap éves és napközbeni járását is figyelembe veszi. A nagy üvegfelületek árnyékolása is ennek megfelelően készült, valamint az erdőből este leszálló hűvösebb levegő előnyeit is kihasználjuk az erre néző homlokzaton elhelyezett nyitható ablakokkal. Ezen kívül az extenzív zöldtető is segít a helyi klimatikus viszonyak javításában párologtatással és vízmegtartással.
A szinterezéssel foglalkozó üzem tulajdonosa előregyártott acélszerkeztetű csarnokszerkezet megvásárlásával egy raktárcsrnokot kíván felépíteni egy ipari területre. Az épületnek alkalmasnak kell lennie arra, hogy a későbbiekben üzemként is működhessen, ezért a tervezéskor már annak az igényeit is figyelembe vettük. Az acél keretszerkezetek között "ház a házban" jelleggel irodák, tárgyaló, szociális blokk is helyet kapott. A szendvicsszerkezetű fal- és tetőpanelek egységesen kezelt színükkel és többféle fényességű felületükkel reflektálnak az üzem funkciójára.
A meglévő tetőtér-beépítéssel rendelkező családi házat terveztük át a tető elbontásával és új, teljes belmagasságú emelet ráépítésével. A felső szint külső lépcsővel külön bejáratot kapott, amit előtetővel fedetten lehet elérni a földszintről is. A lakóegységhez dél felé néző, árnyékolt terasz kapcsolódik, ahonnan újabb külső lépcső vezet fel a zöldtetőn elhelyezett tetőteraszra. A szűkös épületmagassági paraméterek miatt az északi homlokzat felé, csak kisebb belmagasságú helyiségek fértek, ezért kerültek ide a tárolók és a vizes helyiségek. Az enyhén emelkedő, fémlemez fedésű tető vonala a nappali-étkező-konyha feletti zöldtető mellvédfalán folytatódik, ezzel kitűnve a szokványos kubus jellegű, lapostetős épületek tömegéből
Budafok egyik legszebb részére, déli irányú panorámás lejtőre terveztük ezt a két lakásos társasházat. A megbízói elvárásoknak megfelelően az egyik lakás az emeleten, a másik annak tükörképeként a földszinten kapott helyet. Ezt az asszimetriát őszintén megjelenítettük a homlokzaton és az épület tömegében is. A pincébe négyállásos teremgarázs került, aminek a behajtója fizikailag választja ketté a lakásokhoz tartozó önálló telekterületet. A hátsókert felé kiugrasztott, különálló lépcsőház sem közös, mindkét tulajdonos a saját lépcsőjén jut be a lakásához, ezzel minimálisra csükkentve a közös területek mértékét. Az épület magasságával, tetőformájával, léptékével és a beépítés ritmusával jól illeszkedik a településképbe, a homlokzaton alkalmazott anyagok, a mészkő, a vakolat, a szürke cserép mind a környezetre jellemzőek.
A négytagú család számára tervezett otthon egy viszonylag keskeny telken áll, ahol az épületet az előírások szerint az oldalhatárra kellett állítani. Az alaprajzi elrendezést úgy alakítottuk, hogy a bejárat ebbe az oldalkertbe essen, ezzel ideális alaprajzi elrendezés jöhetett létre, melyben a földszinti vendégszoba a vizes blokkjával a nappali-étkező-konyha tér zavarása nélkül működhet és az emeletre vezető lépcső is azok zavarása nélkül érhető el az előszobából. A kétállásos garázs és a bejárat melletti háztartási helyiség is ebbe az előtérbe nyílik. Az emelet a szobáknak és azok fürdőjének a terepe. A ház használatát számos apróság teszi kényelmessé: a garázs előtti fedett tér, a lépcső alatti tárolórész, az időjárástól védő terasztető, az egy légterű, egymástól mégis elég távol elhelyezkedő nappali-konyha, közte a teraszra nyíló étkezővel.
Az észak felé meredeken lejtő, gyönyörű körpanorámával rendelkező építési telek Budafok igen értékes részén, egy völgy feletti hegyvonulat szélén helyezkedik el. Az építménymagassági korlátozás és a környező, alacsony beépítés a vertikális térrendezés szinteltolásos kialakítását határozta meg.
Miután a telek lejtése nem teszi lehetővé pihenőkert létrehozását, nagy teraszfelületeket alakítottunk ki, amik a kapcsolódó nappalival így az utca szintje fölött-, míg a szobák alatta fél szinttel helyezkednek el. Ezzel a kialakítással meg tudjuk akadályozni az utcáról való belátást a teraszokra, biztosítjuk a panorámát a teraszokról és a nappaliból, valamint az alatta található szobákból, amik a lejtő miatt ugyanakkor nem kerülnek terepszint alá. A bejárati szint feletti tetőtérbe helyeztük el a vendégszobát, amihez különálló vizesblokkot biztosítottunk vele egy szinten. A szobához kapcsolódó terasz napozóteraszként funkcionál, ezt padlómagassága is lehetővé teszi, ami ugyanakkor megakadályozza a belátást. A nagy belmagasságú nappali-étkező tér legmagasabb részébe pedig egy könyvespolc galériát helyeztünk el, ami a tervezett lépcsőkről közelíthető meg. Építészeti kialakítása (tömör mellvéd végén üvegpanel) a külső teraszok formai kialakítását idézi.
A nappali teret vele szoros kapcsolatban álló nagy alapterületű terasz veszi körül. A szomszédos épületek vonalától a lejtő felé kinyújtott épülettömeg elhelyezkedése mindhárom égtáj felé biztosítja a kilátást nem csak a teraszokról és a nappaliból, hanem az alatta elhelyezkedő hálókból is. A terasz konzolos tömege egyrészt védelmet nyújt észak felé a csapóesőtől másrészt előtetőként funkcionál a külső bejárattal rendelkező gyerekszoba részére, amit így szinte a kaputól tető alatt lehet megközelíteni.
A négy gyermekes családnak tervezett lakóház alaprajzi kialakítását a kedvező benapozás felé néző, délnyugati irányban húzódó utca határozta meg. Emiatt húztuk hátra a nappalit a hátsó kert felé, emiatt a alakítottuk ki a részben fedett teraszt öbölszerűen és emiatt néz a konyha a kerti bejárat felé. Az oldalkert határára helyezett ház belesimul a meglévő terepszintbe, így a terasz szintben eggyé válik a kerttel. Az épületben külön szintre kerültek a gyerekek szobái saját fürdővel, a szülői háló és fürdő, a nappali élettér közvetlen teraszkapcsolattal, sőt még a garázs is.
A keskeny telken álló szinteltolásos ház háromfős család otthonaként szolgál. Az érdekes térkapcsolatokat a különböző szintek közötti átlátások és a köztük átjárást biztosító, nagyvonalúan megfogalmazott lépcső emeli ki. A földszinti nappali a kerti medence, az emeleti gyermekbirodalom a tetőkert irányába van szerkesztve. Az amerikai típusú nappali - konyha - étkező elegáns tere számos vendég fogadására alkalmas.
Ezt az épületet Mátyásföld építészetileg legértékesebb részén, egy saroktelekre terveztük, ahol jellemzően nagy alapterületű telkeken szabadonálló beépítésű lakóházak, villák állnak. A terület architektúrája igen vegyes, ugyanakkor számos építészeti jelleg visszaköszön az épületeken. A korabeli villaépületek téglaburkolatú homlokzata, fedett, nyitott, lépcsővel megközelíthető verandája, a hozzáépített télikert, a kontyolt, cserépfedésű, tagolt tetőzet, illetve a garázs elmaradása olyan elemek, amiket a tervezett épület is felmutat.
A két generáció együttélésére alkalmas házban két, egymástól elkülönített lakóegységet alakítottunk ki, közös bejáratra szervezetten. Az egyszintes és 3 szintes lakóegységek tömegben és anyaghasználatban is elkülönülnek egymástól.
A részben alápincézett fő lakóegységben szauna, borozó, hozzájuk kapcsolódó, a terepszint alá mélyített pihenőterasz, dupla belmagasságú étkező, a galériákon kialakított dolgozók, vendég- és hálószobák saját gardróbbal és vizes blokkal, télikert, fedett nyitott gépkocsibeálló és belső lift került kialakításra.
Miután a benapozáshoz kedvező irányok sajnos az utcák felé esnek, a belátás megakadályozására az épületet az utcafronttól hátrahúzva, a környező jellemző beépítések metszéspontjába helyeztük el, mivel a terep is itt van magasabban és a magasan elhelyezkedő mértékadó talajvízszint is így kellően mélyen van. Ebben a vonalba esik ugyanakkor egy gyönyörű, fejlett, egészséges Császárfa, ami miatt az épület homlokzatvonalát egy részen hátraléptettük, így egyrészt a fa is megmaradhat, másrészt a télikert kialakítása is a hozzáépítés, mellérendelés jellegét mutatja.
Ezt a megfordított házat egy már beépített ingatlan hátsó kertjébe terveztük, ahol a telken álló főépülettől való elhatárolódás éppoly fontos volt, mint a körbeépített házak között csíkokban beeső napfény becsalogatása a belsőbe. Emiatt kerültek a nappali funkciók a felső szinre és az éjszakaiak az alsóra, az épület pedig a helyére úgy, hogy a már kialakult növényállományt nem bolygatva a háznak elegendő saját kertrésze legyen. Ennek szintjét feltöltéssel magasítottunk meg, hogy a kertkapcsolat egyértelműbb legyen, így a szomszédos terephez is szintben csatlakozunk. A növények között rendelkezésre álló hely adta a ház háromszög alaprajzú formáját, aminek vagánysága a belső kialakítással nem okoz használati vagy bútorozási problémát.
Ez a családi ház terv egy meredeken lejtő, viszonylag keskeny beépítési területtel rendelkező telekre készült. Az autós beállás egyszerűsége miat a ház bal oldalát helyeztük a terepsíkra, így az emelkedő terep miatt a földszint a medence vonalánál éri el a terepszintet, így az már félig a terepbe van bemélyítve. Ez az elrendezés azért is szükségszerű volt, mert a DK-i irányban lejtő telekre kevés napsütés jut, aminek a mennyiségét a földszint megemelésével így meg tudtuk növelni. Az épület kialakításánál fontos szempont volt a kedvező épületenergetikai osztály elérése. A fokozott hőszigeteléssel, napkollektorokkal és korszerű fűtési rendszerrel felszerelt házban megtalálható a hagyományos, és az újratermelődő fűtési mód is. Az emeleti galéria nem csak a belső vizuális kapcsolatban játszik szerepet, hanem lehetővé teszi azt is, hogy a lemenő napsugarak fényét is belopjuk a térbe.
Tervünkben a meglévő egyszintes óvodát horizontálisan bővítjük, a csoportok számát 4-ről 6-ra növeljük, elhelyezünk minden kötelező funkciót (tornaterem, szertár, orvosi/logopédiai foglalkoztató, elkülönítő, vizes blokkok, öltözők) és az átalakítással számos meglévő problémát is orvosolunk (meglévő öltöző átalakítása, dolgozói parkolók létesítése, melegítőkonyha korszerűsítése, teljes körű akadálymentesítés). A tervezés során elsődleges szempont volt, hogy az átalakítás alatt a meglévő intézmény akadálytalanul működjön, emiatt az új funkciókat egy külön épülettömegben helyeztük el, amit nyaktaggal kötöttünk össze a meglévővel. A bővítés irányába eső, az építkezéssel veszélybe kerülő hatalmas gesztenyefa megőrzése miatt ez a nyaktag hídként került kialakításra, alatta lépcsőn keresztül közelíthető meg a tornaterem előtti, eddig nem hasznosított mélyudvar, ami így funkcionálisan szerves részévé válik az intézmény területének. Az új épületszárny a beépített 3 szint ellenére szervesen illeszkedik a meglévő beépítésbe, a mélyudvar kialakításával alig csökkenti a gyerekeknek biztosított játszóudvar méretét és modern, kulturált környezetet teremt a gyerekek, a szülők és az intézmény dolgozóinak egyaránt.
Ezen a bonyolult elhelyezkedésű és rossz tájolású saroktelken az utca felőli belátást a ház tömegének takarásával, az utcától való nagyobb távolsággal és a ház padlószintjének utcaszinttől való elemelésével akadályoztuk meg. A kertkapcsolatot adó, déli irányba néző teraszt a mögötte húzódó nappalival az utca felől takarja a garázs, a hálók és a kerti tárolót magába foglaló tömeg. Ebbe "metsz bele" az északi utcával párhuzamos másik tömeg, ami a beépítési lehetőségeknek megfelelően lépcsőzik az előkert felé, kialakítva a nappali és a dolgozó oldalvilágítóit, amik a délutáni nap fényét beengedik, de a kíváncsi tekinteteket nem.
A keskeny telek és a közeli szomszéd miatt a ház a telek hossztengelyében elnyújtott, így a szülői élettér (nappali, háló, fürdő) az utcától takart intim kert, és a szomszédos házak közötti teresedés felé irányul. A gyerekszobákban és a fürdőben magasított parapetű nyílászárók az ablakok szélességében felszakított mennyezett fölé nyúlnak, így vonva a kitekintés irányát a magasba és engedve be minél több direkt napfényt. A nap járásához igazodó épülettömeget félnyereg tető fedi, ami szinte "rányílik" a napsugárzásra, ugyanakkor a nyílászárók és a terasz feletti tető elhelyezkedése megfelelő mértékben ki is takarják azt. A falazat felső részét díszítő üvegtéglasor a napfény szűrt beengedésére szolgál, ami a körablakkal kiegészülve folyton változó fényjátékot eredményez a belső térben.
A megbízó megbízó a telek oldalhatárán álló, nyeregtetős házát szeretné bővíteni úgy, hogy az alsó és a felső szint átmenetileg külön-külön is funkcionáljon többgenerációs épületként. Az utcai homlokzat magassága miatt a tető hajlásszögén és formáján történő változtatást elvetettük és a meglévő, cserépfedésű magastető felújítása (hőszigetelése) és a hátsó kert felé történő bővítés mellett döntöttünk. A módosítás a földszinti és pinceszinti helyiségek és térkapcsolatok átszervezésével is együtt jár. A szigorodó energetikai igényeknek megfelelően az épület meglévő részeit is az új szabványnak megfelelve alakítjuk át. Változik egyúttal az épület energiaellátása is, az új, hibrid hőszivattyú beltéri egységét az emeleten helyezzük el.
Ezt a házat egy meredek, L alakú telekre terveztük, amit az értékes panoráma miatt a beépítési lehetőségekhez mérten igyekeztünk minél magasabbra helyezni, így ideális kilátás nyílik nem csak nyugatra a Budai hegység, hanem a szomszédos ház mellett a Gellért hegy felé is. A szinteltolásos épület kialakításakor fontos szempont volt a nappalihoz kapcsolódó, emelt teraszról nyíló kilátás és a tőle független térként kialakított konyha-étkező, valamint a hozzá kapcsolódó terasz kertkapcsolata. A sarokablakokon át a szülői hálóból az ágyban fekve, a hozzá kapcsolódó fürdőből a kádban ülve nyílik kilátás a lenti völgy felé. Az épületen a Megbízó kérésére az amerikai külvárosokra jellemző családi ház építészet elemei jelennek meg anyaghasználatban és formákban, de igyekeztünk, hogy az, a hazai kultúrkörben még nem váljon zavaróvá, idegenné.
Ezt a világháború előtt épült, ezért igen rossz minőségű kétszintes lakóházat kellett úgy megtervezni, hogy két generáció számára kényelmes otthont biztosítson. A földszinti alaprajz teljes átalakításával, az emeleten csak a teherhordó falak meghagyásával és egy új tetőtér kialakításával olyan épületet sikerült alkotni, ami megfelel a mai követelményének és kivitelezése is még rentábilis. A felső, kétszintes lakás kertkapcsolatát a bejárat szintjéig felemelt, növényzettel kísért kerti lépcső oldja meg.
A Balaton felvidék egyik eldugott völgyében épített, rosszul méretezett és rossz állapotban lévő présházat bővítettük és alakítottuk át kényelmes és esztétikus hétvégi házzá. A továbbfuttatott eredeti tetősíkok alatti új tömeg a két új szobát, az eddigi külső helyetti belső lépcsőt foglalja magába. Az intenzív nyugati irányú napsütés ellen a terasz fölé pergolát terveztünk. Az épületet a helyi, hagyományos anyagok mai technológiával történő kialakítása jellemzi.
A Megbízó kérésére olyan családi házat terveztünk, amely az eddigi terveink szellemiségét hordozza magában, formáiban azonban attól eltér. A nagy ereszkinyúlású, hagyományos formájú tetőink a meglévő fák megtartásának elsődlegessége miatt nem voltak használhatóak, ezért az árnyékolást nem igénylő északi, északkeleti oldal felé kis mértékben túlnyúló, a déli, nyugati oldal felé jelentősen kiugró félnyereg tetőt alkalmaztunk. A ház tömegének csökkentése miatt a tetőt alacsony hajlásszögűre terveztük, ami a korcolt fémlemez fedés alkalmazását vonta előtérbe. Az így kialakult tömeghez egy igen modern, a sarkokat hosszú, elnyújtott ablakokkal felszakított homlokzatképzést terveztünk.
Megbízóim e munka során leendő családi házukat az utcától minél messzebbre kívánták elhelyezni az enyhén emelkedő telken. Ennek oka a nagyrészt már kialakított és gazdagon benőtt telek kertészeti arculatában és az utca szintjétől való "elemelkedésben" keresendő. Az épület tömegalakítását és alaprajzi kialakítását elsősorban az utcáról való látvány határozta meg. A viszonylag egyszerű, egyszintes tömeget ezért nem túl markáns törésekkel és a föléjük több változatban elkészített, mozgalmas tetővel tettük izgalmassá. A kétszintes épület pincéjében elhelyezett garázs bejáratát hosszas megfontolás után az oldalkertbe terveztük, így nem csak a garázsajtó hanem a hozzá vezető rámpa is viszonylag észrevétlen tud maradni. A földszinti konyha-étkező-nappali, valamint az éjszakai és vendég zónák kapcsolata a Megbízó életvitelének megfelelően lettek kialakítva.
Ezt a mediterrán stílusú otthont egy régi, földszintes családi házból kellett megtervezni. Az alaprajz teljes átalakításával, a pince átfunkcionálásával, a teherhordó falakba vágott nyílásokkal, a kertbe tervezett 2 állásos garázzsal és az emeletráépítéssel olyan épületet sikerült alkotni, ami megfelel a mai, modern otthon minden követelményének. Érdekes színfoltja a háznak az utcafronti pengefal, ami a bejárat felett előtető és az emeleti erkély mellvédje is egyben.
A Bükk aljában található varázslatos kis faluba először egy 40 fős vendégházat terveztünk galériás konferencia teremmel, szaunával. A terület számos, védettség alatt álló parasztházból áll, ami külön kihívást jelent modern formákkal, anyagokkal, textúrákkal építkező stúdiónknak. Később, a tulajdonosok kérésére azonos koncepció mentén kisebb építési programmal újraterveztük az épületet, ebben az esetben már csak 16 fő részére, ennek megfelelő közösségi térrel.
Ez a még kivitelezés előtt álló üzem egy Miskolctól északra fekvő kisvárosban, annak védett pincefalu részén helyezkedik el. A tervezett épület két utca között elterülő hosszanti szárnnyal, a lejtő jellemzőit kihasználva szintek eltolásával valamint több, erre merőleges, részben nagybelmagasságú épületrésszel készült. A felső szárny ad teret a nagy belmagasságot igénylő érlelő térnek úgy, hogy a pince padlósíkját jelentősen a föld alá helyeztük. A területen lévő pince síkja egybeesik ezzel a szinttel, annak teste csőként türemkedik be az új pincetérbe, a megtisztított régi szerkezet a maga téglaarchitektújával mint egy ?időalagút? képez átmenetet a high-tech belsőjű új és a hagyományos régi között.
A Budatétényben fekvő ingatlanra olyan családi házat terveztünk, amely egy családnak otthont tud úgy teremteni, hogy tagjainak változó igényeit kielégítse. A terv egy négytagú család és egy iroda számára biztosítja a szeparált, egymást nem zavaróegyüttlétet. Ehhez a hely adottságait kihasználva egy olyan szinteltolásos épületet terveztünk, aminek a földszintje a szülők nappali, emelete az éjszakai élettere. A kettő között, fél szinten helyezkednek el a gyerekek hálói és egy játszósarok, hozzá kapcsolódó könyvtárral, ami tulajdonképpen a lépcső pihenőjének bővületet. Ez alatt van a kétállásos garázs, tárolók és a külön bejáratú iroda. A földszint felett, a gyerekszobáktól fél szinttel fölfelé, a nagy belmagasságú étkezővel egy légtérben kialakított galéria könyvtárként funkcionál.
Ezen az ingatlanon olyan családi házat kellett terveznünk, amely a két, különböző nemű gyerek és a szülők számára egyaránt biztosítja a szeparált, egymást nem zavaró együttlétet. Ehhez a hely adottságait kihasználva egy olyan szinteltolásos épületet terveztünk, aminek a földszintje a nappali és a szülők éjszakai élettere, a fölötte lévő félszint pedig a gyerekek birodalma. Ez alatt kapott helyet a garázs a tárolókkal és a kazánház - háztartási helyiséggel. Ily módon a garázsba szinten lehet behajtani, mert a telek szintje az utca szintje felett van. A két hálószoba mellett külön fürdő és egy kis nappali is helyet kapott, ami tulajdonképpen a lépcső pihenőjének a bővülete. A földszint felett, a gyerekszobáktól fél szinttel fölfelé, az étkezővel egy légtérben kialakított galéria nemcsak a család tisztességes méretű könyvtárának elhelyezésére szolgál, hanem, miután a teleknek szinte a teljes beépíthetőségét kihasználtuk lehetőség arra is, hogy még egy szobát lehessen létrehozni a toronyban.
Ez a 5000 Hl kapacitású borászati üzemet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területére terveztük. A szigorú nemzeti parki beépítési szabályok miatt, valamint azért, hogy a kapacitása miatt viszonylag nagy helyigényű épület minél kisebbnek hasson, a technológiát két épülettömbbe szerveztük. Ezeket a terep lejtését kihasználva földtakaróval fedett pince köti össze. A beépítés tagoltságát a két épület magastetős és zöldtetővel fedett lapostetős tömegre osztásával és a hossztengelyre merőleges irányú eltolásával igyekeztünk erősíteni. Az épület modernségét a korszerű anyagok és a letisztult, a helyi építészeti értékek arány- és formarendszerét idéző geometrikus formavilág fejezi ki. Ezzel igyekeztünk harmóniába hozni a hagyományos értékekben gazdag helyszín és az ultramodern technológiával berendezett üzem amúgy ellentmondásos kapcsolatát.
A Budai Kisállat Klinika meghívásos pályázatán nyertük el e kisállat-egészségügyi létesítmény kiviteli terveinek elkészítését. A tervezés során a klinika arculatát jelentősen átformáltuk, részben a tulajdonos kérésére, részben a felmerülő műszaki-kiviteli problémák ésszerű és gazdaságos megoldására. A négyszintes építmény modern hangvételű tömbje európai színvonalú, műtőkkel, vizsgálókkal, orvosi szobákkal ás várókkal felszerelt létesítmény. Az építőanyagok és szerkezetek kiválasztásakor fokozottan ügyeltünk arra, hogy a szigorú állategészségügyi előírásokat messzemenően teljesítsük. Az épület teljesen klímatizált, szigorúan elkülönített fertőző és nem-fertőző részleggel, kutya- és macska kórtermekkel, belső lifttel.
A Zsolt udvar a Főváros szívében, a Naphegy tövében helyezkedik el. A lakóparkban 11 lépcsőházról megközelíthető lakóépületek, illetve két irodaház kapott helyet. Az egész komplexum alatt a terep adottságait kihasználva hol egy, hol két szintes mélygarázs húzódik. Az itt lakók kényelméről a lakóépületek földszintjén az utcára, illetve az épületek között kialakult passzázsba nyíló üzletek és irodák gondoskodnak. E hatalmas beruházás építészeti tervezését a beruházó Gyetvai Fivérek Rt. alvállalkozójaként végeztük több mint 2 éven keresztül. Munkánk eredményeként a tervezésben részt vevő többi kollégával együtt végül Nívódíjban részesültünk.